Zarażenie psa pasożytem nicieniem Dirofilaria immitis – opis przypadku
Prezentujemy drugi numer VetTrends, czasopisma skierowanego do lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem małych zwierząt. To publikacja tworzona przez doświadczonych lekarzy, praktykujących w polskich i zagranicznych ośrodkach. Prezentujemy standardowe procedury, nowatorskie metody oraz modyfikacje. VetTrends zawiera liczne materiały multimedialne uzupełniające lub poszerzające treści drukowane – nagrania w formie audiobooków, filmy i webinaria prowadzone przez autorów.
W bieżącym numerze omawiamy następujące kwestie:
W najnowszym numerze omawiamy schorzenie, jakim jest chłonkopiersie wraz z zalecanym leczeniem chirurgicznym. Problemem w tym przypadku okazuje się zwykle brak zrozumienia etiologii choroby, co stanowi przyczynę nieskutecznego leczenia. Należy podkreślić, że jest to rzadkie zaburzenie, polegające na gromadzeniu się chłonki w jamie opłucnej, podczas gdy fizjologicznie chłonka powstaje w przewodzie pokarmowym. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z zagadnieniem opisanym w artykule pt. „Chłonkopiersie – leczenie chirurgiczne”.
Dieta BARF jest coraz popularniejsza, jednak wielu właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy z wiążących się z nią zagrożeniami. Brak znajomości fizjologii dietetyki, a także potrzeb żywieniowych zwierząt, szczególnie w okresie ich wzrostu mogą być szczególnie niebezpieczne. Właśnie dlatego omawiamy niektóre z zagrożeń wiążących się ze stosowaniem diety BARF, przedstawiając przykłady z własnej praktyki.
Kleszcze zagrażają życiu ludzi i zwierząt, dlatego konieczne jest stosowanie właściwej ochrony. Należy uświadamiać opiekunów zwierząt, że istotna w tym przypadku jest nie pora roku, a temperatura powietrza, ponieważ to od niej zależy aktywność kleszczy. Agnieszka Cholewiak–Góralczyk przedstawia naszym czytelnikom występujące choroby odkleszczowe oraz substancje przeciwkleszczowe i ich działanie.
W niniejszym numerze przedstawiamy Państwu opis przypadku zarażenia psa pasożytem nicieniem Dirofilaria immitis. Autorzy opracowania wskazują na fakt, że dirofilarioza psów znana jest w Polsce i krajach Europy Środkowej oraz Północnej jako choroba psów przebywających czasowo na obszarach endemicznych występowania Dirofilaria immitis i Dirofilaria repens bądź takich, które zostały adoptowane z krajów Europy Południowej. Leczenie zarażonego osobnika jest trudne i ryzykowne, dlatego polecana jest w tym przypadku przede wszystkim profilaktyka.
Farmakoterapia może okazać się niezbędna w leczeniu niektórych z zaburzeń behawioralnych psów i kotów. Zazwyczaj stosuje się ją w przypadku poważnych problemów o dużym nasileniu, jednak jest ona przydatna także na początkowym etapie pracy ze zwierzęciem. Ważne jest jednak, by farmakoterapia była ściśle połączona z terapią behawioralną. Szczegóły tego zagadnienia przybliża Państwu lek. wet. Martyna Woszczyło.
Zawartość dostępna online
DIAGNOSTYKA
Zarażenie psa pasożytem nicieniem Dirofilaria immitis – opis przypadku
Dostęp otwarty
Farmakoterapia w zaburzeniach zachowania psów i kotów
Kleszcze – coraz poważniejsze zagrożenie
Forum ekspertów
Dlaczego w przewlekłej chorobie nerek należy korygować zaburzenia gospodarki fosforowej (hiperfosfatemii) i kiedy rozpocząć takie leczenie?
Marketing
Gabinet przyjazny zwierzętom – jak slogan reklamowy zmienić w rzeczywistość?
SALA OPERACYJNA
Ciało obce w pęcherzu moczowym jako jądro krystalizacji dla kamienia moczowego – opis przypadku
SALA OPERACYJNA
Zabieg jednostronnej lateralizacji chrząstki nalewkowatej u psa z paraliżem krtani
Metoda operacji oddzielenia nasady dalszej kości udowej złamania typu Salter-Harris 1 – stabilizacja śródszpikowa z użyciem gwoździ Kirschnera
Temat numeru
Chłonkopiersie – leczenie chirurgiczne
W gabinecie
Zagrożenia wynikające ze stosowania diety BARF na podstawie własnej praktyki medycznej
W gabinecie onkologa
Zastosowanie radioterapii w leczeniu nowotworów u zwierząt – część 1