W artykule zostanie przedstawiona metoda stabilizacji śródszpikowej z użyciem gwoździ Kirschnera zastosowana do leczenia złamania nasady dalszej kości udowej, złamania typu Salter-Harris 1 u trzyletniego kota po wypadku samochodowym. Odklejenie nasady dalszej kości udowej jest jednym z najczęstszych złamań u kotów. Przeprowadzając zabieg, należy pamiętać, że podstawową zasadą jest postępowanie jak najmniej traumatyczne. Należy unikać w miarę możliwości przecinania mięśni i rozpreparowywać je na tępo zgodnie z przebiegiem włókien mięśniowych.
Opis przypadku
Pacjentem jest trzyletni kot rasy europejskiej, który został przywieziony do kliniki po wypadku samochodowym. Po wstępnych badaniach ogólnych stanu kota i badaniach manualnych przeprowadzono diagnostykę obrazową.
Diagnostyka
Na zdjęciu (Fot. 1) widoczne są starsze urazy i efekty leczenia. Widoczna jest podwójna pętla z drutu, która jest śladem po złamaniu talerza kości biodrowej oraz stan po resekcji głowy i szyjki kości udowej – widoczne stare wygojone złamanie wieloodłamowe panewki miednicy, które w chwili obecnej uległo ponownemu złamaniu.
Ponowne złamanie zostawiamy do wygojenia się siłami natury, gdyż kot nie ma problemów z oddawaniem kału i moczu i w chwili obecnej nie ma stawu biodrowego, w związku z tym ta kość ulegnie samoczynnemu wygojeniu. Skupiamy się na do odklejeniem nasady dalszej kości udowej. Na projekcji bocznej (Fot. 2) widać, że odłam bliższy jest przemieszczony znacznie poza odłam dalszy i jest wbity w mięsień czworogłowy. Widoczna jest charakterystyczna koronka. Taka linia złamania w tej okolicy świadczy o tym, że złamanie nastąpiło przez chrząstkę wzrostową.
Najprawdopodobniej jest to efekt zbyt wczesnej kastracji zanim jeszcze doszło do skostnienia chrząstek wzrostowych i przy zadziałaniu urazu kość złamała się w swoim punkcie najmniejszego oporu (punctum minoris resistentiae) – wzdłuż chrząstki wzrostowej. Ułatwia to dokładne spasowanie odłamów, gdyż pasują one do siebie jak klucz do zamka.
Postępowanie operacyjne:
Metoda operacji odklejenia nasady dalszej kości udowej
(złamanie typu Salter-Harris 1]
Zanim przystąpimy do zabiegu musimy ustalić następujące punkty kostne:
- guz kulszowy,
- krętarz wielki kości udowej,
- zwichnięty odłam dalszy,
- guzowatość kości piszczelowej.
Cięcie (Fot. 3) wykonujemy od krętarza do guzowatości kości piszczelowej, przecinamy skórę jednym cięciem. Następnie musimy rozpreparować tkankę podskórną (Fot. 4), aby zidentyfikować przednią krawędź mięśnia dwugłowego w miejscu, w którym przechodzi on w powięź szeroką uda i widoczna jest głowa boczna mięśnia obszernego (Fot. 5).Nacinamy powięź (Fot. 6) i oddzielamy mięsień dwugłowy od mięśnia czworogłowego. Jest to dojście operacyjne, które daje najmniejsze ryzyko uszkodzenia struktur anatomicznych, które tutaj się znajdują – głównie nerwu kulszowego.
Na fotografii 7 pod palcem wskazującym znajduje się zwichnięty do przod...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę multimedialnego czasopisma weterynaryjnego VetTrends
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Filmy, szkolenia, zdjęcia i prezentacje jako uzupełnienie treści wydań
- ...i wiele więcej!