Brak wyników

Dietetyka

29 listopada 2019

NR 5 (Listopad 2019)

Jaja w diecie psa. Dobrodziejstwo czy ryzyko?

0 1999

Amerykańska firma SquarePet stworzyła niedawno bezmięsną karmę dla psa na bazie jaj kurzych – Square Egg. Choć białko jaja kurzego jest od dawna wykorzystywane w recepturach karm lub dodawane do psiej miski z domowym posiłkiem, po raz pierwszy stało się głównym źródłem białka w gotowej karmie. Czy to oznacza, że jaja mogą stać się tak samo wartościowym składnikiem psiej diety jak mięso?

Square Egg to pierwsza karma sucha dla psa z tak wysokim udziałem białka jaja kurzego. Dostępna jest jedynie w sklepach zoologicznych w USA, ale producent mierzy wysoko. SquarePet pozycjonuje produkt na najwyższym poziomie półki premium i przekonuje, że pod względem składu aminokwasowego białek przewyższa nie tylko karmy wegetariańskie, ale także receptury oparte na mięsie. Square Egg zawiera także koncentrat białka serwatkowego i komosę ryżową. Białko ogółem w składnikach analitycznych jest na poziomie 25%, a karma może być pełnowartościowym posiłkiem psa. 
„Jaja i serwatka zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy wymagane dla optymalnego wzrostu i zdrowia psów oraz zajmują najwyższą pozycję pod względem biodostępności białka. W oparciu o sam profil aminokwasów, białko jaja stosowane w karmie Square Egg dla psów jest zaraz po mleku matki najlepszym pokarmem w żywieniu psów. Wyjątkowo przyswajalne, bogate w witaminy i minerały oraz wypełnione niezbędnymi aminokwasami dla optymalnego zdrowia i długowieczności. Nic dziwnego, że jajka są często nazywane »doskonałym białkiem« natury” – można przeczytać na stronie internetowej producenta.
Twórcy karmy przekonują, że może ona stanowić dietę wegetariańską, sprawdzić się jako odmiana od tradycyjnej diety opartej na mięsie, szczególnie dla psów alergików. W dodatku jej receptura jest bezzbożowa, więc będzie dobrym wyborem dla zwierząt uczulonych na białka roślinne. 
Square Egg, jako nowe podejście do wykorzystania jaj w przemyśle pet food, stanowi ciekawostkę, ale równocześnie zwraca uwagę na surowiec – możliwe, że dotąd niedoceniany – jaja kurze.

Idealne czy kontrowersyjne?

Doktor inż. Jacek Wilczak z wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie potwierdza, że białko jaja kurzego jest najbardziej wartościowym białkiem w naturze. 
– Na podstawie składu aminokwasowego białka jaja kurzego, które jest tzw. wskaźnikiem wartości odżywczej białka, ustala się skład diety dla człowieka i zwierząt – mówi ekspert. Sumę wszystkich aminokwasów pochodzących z produktów pochodzenia zwierzęcego i mięsa odnosi się do składu aminokwasowego białka jaja kurzego. Zatem białko jaja kurzego jest wzorcem i bardzo dobrym źródłem białka. W karmach dla zwierząt białko jaja wykorzystywane jest najczęściej w celu „podbicia” wartości aminokwasów czy zwiększenia wartości odżywczej białka ogółem. To jest bardzo cenny surowiec, zawiera łatwo przyswajalne aminokwasy, a w dodatku – co jest kluczowe – w odpowiednich proporcjach. 
W przypadku karmy suchej pełnoporcjowej, w której jedynym źródłem białka zwierzęcego są jaja, sprawa się jednak komplikuje. Z jednej strony białko jaja kurzego to surowiec idealny, bo z punktu widzenia żywieniowego dostarcza składników odżywczych (aminokwasów), które są najbardziej wartościowe, jeśli chodzi o wartość odżywczą białka. Ponadto karma na bazie jaj wpisuje się w oczekiwania tych, którzy odstępują od wykorzystania mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego i z uwagi na przekonania stosują dietę wegetariańską. Z drugiej strony pojawia się jednak problem.
– Polega on na tym, że mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego poza białkiem są źródłem innych dodatkowych składników, które nie występują w jajku w takich ilościach, jakie są niezbędne do zbilansowania karmy, np. tłuszcz czy kwasy tłuszczowe. Dlatego tłuszcz musi pochodzić z innych składników – wyjaśnia Jacek Wilczak. Ale to nie wszystko. Składy karm są opracowywane na podstawie obowiązujących n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę multimedialnego czasopisma weterynaryjnego VetTrends
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Filmy, szkolenia, zdjęcia i prezentacje jako uzupełnienie treści wydań
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy